کافه گردش
سیاسی
۴ تیر ۱۳۹۳, ۱۰:۴۲ ق.ظ

روش جدید همکاری های ایران و روسیه در حوزه هسته‌ای

روش جدید همکاری های ایران و روسیه در حوزه هسته‌ای

اخبار مربوط به ساخت دو رآکتور هسته ای جدید در ایران از سوی روسیه، امروز نیز مورد توجه شمار زیادی از مطبوعات بین المللی قرار گرفته است.

ایران اعلام کرده که انتظار می رود تا اواخر ماه اوت، قراردادی برای ساخت دو رآکتور هسته ای جدید هزار مگاواتی در ایران از سوی روسیه به امضا برسد. این خبرگزاری می نویسد قرار است علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برای مذاکره درباره نهایی کردن این قرارداد به مسکو سفر کند و کار ساخت رآکتورهای مذکور نیز از اوایل سال آینده میلادی آغاز شود.

در مطلب دیگری در همین زمینه، خبرگزاری کویت به نقل از صالحی از تکمیل عملیات تزریق سوخت به نیروگاه هسته ای بوشهر خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته از تکمیل موفقیت آمیز تزریق سوخت به رآکتور مذکور سخن گفته است. وی اشاره کرده که نیروگاه هسته ای بوشهر از صبح روز سه شنبه و پس از گذراندن آزمایش های فنی لازم، به شبکه سراسری برق کشور متصل شده و برق تولیدی آن به این شبکه وارد شده است. صالحی افزوده نیروگاه هزار مگاواتی بوشهر در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت اسمی خود کار می کند و ظرف دو تا سه روز آینده به ظرفیت کامل خود خواهد رسید.

اما در مطلبی مربوط به تحولات عراق و مواضع ایران در قبال این تحولات، روزنامه «گالف تودی» اظهارات سفیر عراق در ایران را بازتاب داده که موضوع درخواست کشورش از ایران برای اعزام نیروهای نظامی و مبارزه با گروه های تکفیری را تکذیب کرده است. این روزنامه به نقل از محمد مجید الشیخ می نویسد عراق از ایران درخواست مقابله با تکفیری ها را نکرده است. وی در عین حال تأکید کرده که ایران نقش مهمی در حمایت سیاسی از عراق ایفا کرده است. گالف تودی اشاره می کند که طی یکی دو هفته اخیر، برخی از مقامات ایرانی، از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، تأکید کردند که در صورت درخواست عراق، از هیچ کمکی به این کشور دریغ نخواهند کرد.

در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «ترند» اظهارات وزیر خارجه ایران را بازتاب داده که بر ضرورت پایان دادن غرب به دروغ های خود درباره نقض حقوق بشر در ایران تأکید کرده است. محمد جواد ظریف در این زمینه گفته: «موضوع حقوق بشر، بسیار مهم است و ایران ایده های جدیدی دارد که باید در عرصه های بین المللی شنیده شود». وی اظهار داشته ایران به عنوان یک کشور اسلامی، هم حقوق شهروندان خود و هم حقوق بشر به طور کلی را پیگیری می نماید. بر همین اساس، وزیر خارجه ایران تأکیدکرده که جمهوری اسلامی ایران باید به همه بهانه جویی هایی که غرب درباره موضوع حقوق بشر مطرح می کند، پایان دهد.

در نهایت، در آستانه برگزاری مسابقه فوتبال ایران و بوسنی در چارچوب رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، بخشی از مطالب مطبوعات بین المللی نیز به این موضوع اختصاص یافته است. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این زمینه سخنان سرمربی تیم ایران را مورد توجه قرار داده و می نویسد به اعتقاد کارلوس کی روش، مسابقه تیمش با بوسنی در جام جهانی، همانند فینال رقابت هاست. در این مطلب به نقل از کی روش آمده: «فردا برای ما فینال جام جهانی است». این خبرگزاری می نویسد ایران در حالی با بوسنی روبرو می شود که برای نخستین بار از بخت صعود به دور بعدی رقابت ها برخوردار است.

سپیده تدین
422 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید