کافه گردش
سیاسی
۳ تیر ۱۳۹۳, ۹:۴۲ ق.ظ

زارعی: فاصله‌ای بین تروریسم و سیاست خارجی آمریکا وجود ندارد

2367688_487

، ریشه هم‌سویی جناح غربی- عربی با تروریست‌های تکفیری- بعثی در عراق، شب گذشته (دوشنبه دوم تیرماه) در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور سعدالله زارعی کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و شیخ خالد المولا رئیس جماعت اسلامی عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


  
زارعی در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا کشورهای عربی و غربی به صراحت از لزوم مبارزه با گروه‌های تروریستی صحبت نمی‌کنند، گفت: روند سیاسی عراق طی ۱۰ سال گذشته مردم‌سالارانه بوده و بر مبنای “هر شهروند سیاسی، یک رأی” شکل گرفته است. 

وی با اشاره به اینکه به مرور این نظم سیاسی در عراق قدرتمند شد، افزود: انتخابات در اردیبهشت ماه در عراق برگزار شد و شاهد مشارکت ۶۴ درصدی مردمان این کشور بودیم. 

این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه میزان مشارکت مردم عراق نسبت به دوره گذشته افزایش ۱۴ درصدی داشته است، ادامه داد: این مسئله باید از سوی آمریکا که مدعی حمایت از دموکراسی در عراق بود، مورد استقبال قرار می‌گرفت. 

زارعی گفت: در اسفند ماه سال ۸۹ ، انتخابات محلی در عراق برگزار شد، اوباما در روز انتخابات با صراحت اعلام کرده بود که این انتخابات وضع سیاسی را در عراق تغییر می‌دهد زیرا با نظم جدیدی در عراق مواجه خواهیم شد. 

وی افزود: اوباما مدعی بود که دولت نوری مالکی باید نظم خودش را به یک نظم جدید تغییر بدهد این در حالی است که مردم عراق  این پیام را به گونه‌ای دیگر تفسیر کردند. 

این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه دولتی که اوباما خبر از سقوطش داده بود بار دیگر استقرار پیدا کرد، گفت: خوشبختانه در انتخابات اردیبهشت ماه شاهد مشارکت گسترده مردمی در عراق بودیم و این دولت بیش از گذشته کرسی‌های پارلمان را کسب کرد. 

زارعی با بیان اینکه نوری مالکی ۱۴۰ کرسی از کرسی‌های پارلمان را به دست آورده است، اظهار داشت: روندی که در داخل عراق استقرار پیدا کرده است با سیاست‌های آمریکا تفاوت‌های بنیادی و اساسی دارد. 

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها از وضعیت‌های نظامی امنیتی برای تغییر در عراق استفاده می‌کنند، افزود: اوباما طی صحبت‌های اخیرش گفته بود تنها زمانی کمک نظامی را در اختیار بغداد قرار می‌دهد که نوری مالکی قدرت را واگذار کند. 

این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه یکی از روزنامه‌های آمریکایی به صراحت اعلام کرده بود که آمریکایی‌ها به هیچ وجه قصد حمله هوایی به داعش را ندارند، ادامه داد: دستور کار استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه داعش کنار گذاشته شده است. 

سپیده تدین
410 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید