کافه گردش
سیاسی
۳ تیر ۱۳۹۳, ۱۱:۳۰ ق.ظ

ساختمان حزب کروبی چگونه پلمب شد؟

ساختمان حزب کروبی چگونه پلمب شد؟

رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی  گفت:

تا انتخابات سال ۸۸ حزب اعتماد ملی همچنان فعالیت خودش را ادامه می‌داد و در انتخابات به طور طبیعی آقای کروبی به عنوان کاندیدای حزب اعتماد ملی برای ریاست‌جمهوری معرفی شد. طبیعی است جمع دیگری از دوستان اصلاح‌طلب ما از آقای مهندس موسوی حمایت کردند و این اختلاف نظر سلیقه و نظر به وجود آمد که منشأ برخی ناکامی‌ها در انتخابات‌های ۸۴ و ۸۸ بود.

ستاد تبلیغات انتخاباتی آقای کروبی با مشورتی که خود ایشان با دوستان نداشت غیرحزبی شکل گرفت یعنی از اعضای حزب به عنوان رییس ستاد استفاده نشد و تعدادی از آنها تنها در ستاد فعالیت می‌کردند. دو مرتبه آقای کروبی از من خواست که مسوولیت ستاد را برعهده بگیرم که من به دلایلی قبول این پیشنهاد را به مصلحت ندانستم لذا آقای کروبی، آقای کرباسچی را به عنوان رییس ستاد خود انتخاب کردند.

طبیعی است که آقای کرباسچی از دوستان و کسانی که به نظرشان مناسب بودند انتخاب می‌کردند. در همین راستا بخش کمی از اعضای شورای مرکزی مسوولیت‌های کلیدی ستاد را داشتند که مقداری موجب گلایه میان دوستان شده بود اما ما پاسخ دادیم که این حق دبیرکل است که به عنوان یک کاندیدا خود رییس ستادش را انتخاب کند. رییس ستاد هم از آنجایی که می‌خواد فعالیت‌های تبلیغاتی را ساماندهی کند حق مسلمش است که یارانش را خود انتخاب کند. اعضای حزب هم باید برای موفقیت آقای کروبی تلاش کنند اما اینکه در ستاد حتما مسوولیت داشته باشند، مطرح نیست. انتخابات با همه تلخی‌هایش برگزار شد. بعد از انتخابات و اعلام نتایج آرا تا مدتی حزب را فعال نگه داشتیم.

شاید حداکثر سه ماه. تا اینکه یک روز از ناحیه نیروهای امنیتی به دفتر آقای کروبی در جماران رفتند که دفتر ستادشان آنجا بود. ریختند و آن دفتر را بستند و پلمب کردند و حتی وسایل را هم بردند. به صورت همزمان تعدادی از ماموران وارد دفتر مرکزی حزب در شهرک غرب شدند، کارمندان را چند ساعتی در اتاقی محبوس کردند و بعد وسایل مورد نظرشان اعم از اسناد و مدارک حزبی و حتی کامپیوترها را سوار یک نیسان بار کردند و در حزب را پلمب کردند.

با اینکه دفتر اجاره‌یی بود و ما باید ماهانه اجاره‌بها را به صاحب آن می‌پرداختیم ولی این دفتر پلمب و عملا فعالیت حزب متوقف شد. بعد هم اجازه نمی‌دادند که ما در ساختمانی دیگر جلسات حزب را برگزار کنیم. نه در دفتری که آقای کروبی برای خود گرفته بود و نه در منازل حتی یک شب با پیشنهاد دوستان اعضای شورای مرکزی را برای شام به منزلم دعوت کردم اما بعدازظهر بود که از سوی مقامات امنیتی با من تماس گرفته شد و اعلام شد که برای برگزاری این نشست در منزلم هم مجاز نیستید جلسه‌یی برگزار کنید.

تا این لحظه نه حکمی داده شده است و نه مشخص است که این ماموران از کجا مجوز داشتند. من که در دفتر مرکزی حزب در آن روز نبودم اما کارمندان و اعضای شورا که در آن لحظه در آنجا حضور داشتند، می‌گویند هرچقدر از این ماموران درخواست رویت حکم‌شان را کرده‌اند آنها اعلام کردند که مجوز را نشان آقای کروبی داده‌اند و نباید در کار آنان دخالتی شود.

با خشونت و تندی برخورد کرده بودند و هیچ مدرکی را تا این لحظه نشان ما نداده‌اند. ما نمی‌دانیم کدام یک از نهادها بودند؟ نهادهای امنیتی یا قضایی؟ این اسناد و مدارکی که برده‌اند معلوم نیست باید از کجا پس گرفت. من بارها در سخنرانی‌های مختلف درخواست کرده‌ام که این اسناد و مدارک را به ما برگردانند. پرونده‌های اعضا و اسناد مالی و اداری است که به آنها نیاز داریم. چیز خطرناکی نیست و تنها ملزومات تشکیل یک حزب است اما هیچ کس پاسخگو نبود و معلوم نیست اموال حزب به کجا رفته است.

صاحب این ساختمان هر ماهه می‌آمد و درخواست اجاره می‌کرد. چند ماه مبلغی به او دادیم اما بعد اعلام کردیم ما که از این ساختمان استفاده نمی‌کنیم پس بروید پیگیر فک پلمب باشید. خود ایشان بعد از چند ماه تلاش و دوندگی در دستگاه‌های امنیتی و قضایی توانست از طریق دادستانی مجوز بگیرد و با حضور نماینده دادستان پلمب را شکستند و میز و صندلی‌های حزب را به ما دادند و ساختمان را تحویل صاحب آن ساختمان دادیم. پس از آن همچنان حزب در حال نیمه تعطیلی بود.

رفت و آمدها هم دوستانه بود. اعضای حزب همدیگر را می‌دیدند و دید و بازدید وجود داشت اما به دلیل فضایی که به وجود آورده بودند و ممنوعیت‌های ایجاد شده امکان فعالیت حزبی تا انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری نداشتیم. پس از انتخابات که فضا تا حدی بازتر شد مقداری فعالیت را بیشتر کردیم آن هم نه به صورت تابلو‌دار و دفاتر رسمی. تنها چند نوبت شورای مرکزی تشکیل دادیم. برخی از دفاتر و کمیته‌ها باز شدند. در برخی از شهرها مثل تهران با برگزاری برخی جلسات در نظر دارند که ان‌شاء‌الله در آینده نه‌چندان دور زمینه فعالیت گسترده این حزب را فراهم کنیم.

سپیده تدین
416 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید