کافه گردش
سیاسی
۲ تیر ۱۳۹۳, ۱۱:۱۲ ق.ظ

ساخت نیروگاه‌های جدید محور گفتگو با مقام اتمی روسیه

2364450_577“نیکلای اسپاسکی” معاون مدیر عامل شرکت دولتی روس اتم صبح امروز برای دیدار با مسئولین سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد.وی ادامه داد: این مقام اتمی روسیه در این سفر دو روزه خود با “علی‌اکبر صالحی” رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین با بنده گفتگو خواهد کرد.

کمالوندی افزود: دور اول گفتگوها با حضور بنده برگزار و در عصر امروز دور دوم مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که در این دیدارها پیرامون چه مسائلی گفتگو خواهد شد، اظهار داشت: مسئله ساخت نیروگاه‌های جدیدی که قرار است با همکاری روسیه ساخته شود و همچنین همکاری‌های گسترده‌تر محور این گفتگو‌ها خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این مقام اتمی روسیه همچنین با “سیدعباس عراقچی” معاون امور حقوقی بین‌المللی وزارت خارجه در مورد موضوعات مورد علاقه گفتگو خواهد کرد.

همچنین “سیدعباس عراقچی” در پاسخ به این سوال که آیا در گفتگوی امروز با مقام اتمی روسیه پیرامون پرونده هسته‌ای و مذاکرات با ۱+۵ هم صحبت می‌شود یا خیر؟ گفت: بله، طبیعتا در این دیدار پیرامون این مسئله نیز گفتگو خواهد شد.

شایان ذکر است سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیشتر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از ساخت نیروگاه‌های جدید با همکاری روسیه خبر داده بود.

گفتنی است؛  بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگویی درباره گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما دو گزارش داشتیم که یکی از آنها، گزارش مدیرکل آژانس به شورای حکام حدود دو هفته پیش بود. گزارش دیگر نیز گزارش خاص مدیرکل آژانس درخصوص برنامه اقدام مشترک ما و ۱+۵ بود که جمعه گذشته منتشر شد.

وی افزود: در هر دو گزارش می توان گفت که روند به طور کلی مثبت و رو به جلو است؛ به عبارت دیگر، هر دو گزارش مدیرکل آژانس اشاره کرد که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح آمیز است. این دو گزارش همچنین اشاره کرد که چیزی دور از چشم آژانس وجود ندارد و آنچه که هست، صلح آمیز است.

کمالوندی افزود: البته در واقع جمله ای وجود دارد که آژانس همواره به صورت های مختلف به آن اشاره کرده است؛ مبنی بر اینکه موارد اعلام نشده را نمی تواند تأیید کند که صلح آمیز است. به غیر از این، می‌توان گفت که تحول عمده‌ای در مسیر گزارشهای آژانس مشهود است.

وی گفت: براساس توافق ما و ۱+۵، آژانس موظف است که گزارشها را به صورت دوره‌ای و ماهانه ارائه کند؛ در این گزارش نیز با توجه به توافق انجام شده مبنی بر اینکه نیمی از UF6 بیست در صد رقیق شود و نیمی از آن اکسید؛ طبیعتا آژانس هم باید آن را گزارش می کرد. این گزارش نشان داد که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

 ما هنوز اکسید سازی را تمام نکرده‌ایم

کمالوندی درپاسخ به این سوال که اکسید سازی در چه مرحله‌ای است، گفت: ما هنوز اکسید سازی را تمام نکرده‌ایم؛ با توجه به اینکه بر اساس دوره ۶ ماهه‌ جمهوری اسلامی ایران باید به تعهدات خودش عمل کند، در این دوره قرار بر این است که مازاد تبدیل به اکسید شود؛ که این اکسید مواد اولیه برای تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه است. ما در حال راه اندازی خط اکسید سازی هستیم، و به مجرد اینکه این خط تولید راه اندازی شود، می توان به سرعت این اکسید سازی را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: گزارشهای آژانس بیانگر آن است جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و دسترسی لازم را در اختیار آژانس قرار داده است؛ قرار بوده که  دسترسی مدیریت شده به آژانس در خصوص برخی کارخانجات و معادن بدهیم که این کار انجام شده، و اطلاعاتی نیز باید ارائه می‌کردیم که این اطلاعات هم به موقع خودش در ارتباط با همه ۱۸ موضوع تحویل داده شده است.

 انتظار ما از آژانس پاسخگویی به موقع و سریع است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با العالم  افزود: آقای دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در خصوص چاشنی های انفجاری و بلکه همه ۱۸ موضوع توافق شده با آژانس اشاره کرده که اینها موضوعاتی است که با توجه به تفاهم هایی که با آژانس داریم، باید بعد از آنکه جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و دسترسی‌ها را داد، آژانس ملاحظات، تحلیل و اظهار نظر نهایی خودش را ارائه کند. البته آژانس تا کنون در مورد این ۱۸ مورد اظهارات کلی داشته که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران اطلاعات و دسترسی‌ها را به موقع داده، و بسیاری از این موارد را به صورت شفاهی اشاره کرده ، که از نظر ما دیگر این موارد موضوعی برای ما نیستند. ما می خواهیم که با توجه به اینکه تفاهم خوبی بین ایران و آژانس وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران اطلاعات را به صورت داوطلبانه و فراتر از وظایف خودش و قرارداد با پادمان انجام می دهد؛ انتظار داریم که آژانس هم به موقع و سریع پاسخ دهد و ارزیابی نهایی خودش را بدهد.

 بحث پارچین اکنون مطرح نیست

کمالوندی درباره موضوع پارچین گفت: پارچین موضوعی نیست که اکنون بین ما و آژانس مطرح باشد؛ در گذشته پارچین دو بار مورد بازدید واقع شده است؛ ولی اطلاعات غلط و اتهاماتی که در سطح آژانس پخش می کنند باعث می شود که آژانس اطلاعاتی را مطالبه کند که وقت گیر است ولی در نهایت مشخص می شود که این موضوعات ابهام و غیر واقعی است.  اگر واقعا قرار بر این باشد که آژانس موضوعی را که مطرح کند، به صورت نهایی ببندد؛ جمهوری اسلامی ایران در حالتی که ببیند حسن نیت وجود دارد و هدف بر این است که ابهامی روشن شود،  همکاری و همراهی کند. به نظر می‌آید تا اندازه‌ای آژانس موفق بوده و جوابگوی ما بوده است؛ اگرچه به نظر ما آژانس به ادبیاتی عادت کرده که ترک کردن آن زمان می‌برد.

 درحال کمک به آژانس برای اصلاح روند غلط گذشته هستیم

وی افزود: آژانس متأسفانه در گذشته بعضی تحلیلها را با پیش داوری و به صورت کلی داده است که اکنون وقتی اطلاعاتی را می گیرد که برخلاف آن است، برای آژانس سخت است که حرف گذشته خود را برگرداند و عوض کند؛ ولی ما در حال کمک کردن به آژانس هستیم که روند غلط را اصلاح کند. در آژانس روند غلطی در خصوص اطلاعات آزاد وجود دارد که این اطلاعات آزاد به این معنا است که منابع مختلف که حتی می تواند سرویس های جاسوسی کشورهای دنیا باشد، اطلاعاتی به آژانس برسد  و آژانس هم آنها را مبنایی برای سؤالات خودش قرار دهد.

تفاهم های نهایی ایران و روسیه درباره ساخت دو نیروگاه

کمالوندی درباره همکاری ایران و روسیه برای ساخت نیروگاههای جدید گفت: ما چند ماه گذشته با دوستان خود در روسیه مذاکراتی را در خصوص ساخت نیروگاه‌های جدید داشتیم؛ مشخصا در خصوص ساخت ۲ نیروگاه تفاهم‌های نهایی صورت گرفته است که آماده امضای مسؤولان دو کشور است و (درصددیم که) این امر را دوشنبه و سه شنبه در تهران نهایی کنیم که البته ممکن است علاوه بر دو نیروگاهی که اکنون درباره آن صحبت شده، نیروگاه های بیشتری درباره آن صحبت شود.

سپیده تدین
416 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید