کافه گردش
سیاسی
۱۷ اسفند ۱۳۹۲, ۱:۱۴ ب.ظ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: قسط دوم بدهی ایران را پرداختیم

3

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: قسط دوم بدهی ایران را پرداختیم

.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورمان پیش از دریافت اولین قسط دارایی‌های بلوکه شده خود در یکم مارس نیمی از اورانیوم ۲۰ درصدی خود را بر اساس توافقنامه موقت ژنو رقیق‌سازی کرده است.

جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست روزانه خبری در پاسخ به سؤالی درباره سپرده‌گذاری ۴۵۰ میلیون دلاری ژاپنی‌ها نزد بانک مرکزی ایران و نیز دیدار وزیر امور خارجه ایران از این کشور و احیای روابط تجاری گفت: “این امر عبارت از پیاده‌سازی برنامه اقدام مشترک است. ضرب‌الاجل‌های مشخصی وجود دارند که در وب‌سایت کاخ سفید نیز قابل مشاهده هستند.”

جین ساکی در ادامه اظهارات خود گفت: “یک قسط در روز ۱ مارس و پس از اینکه تأیید شد ایران نیمی از ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق کرده‌اند پرداخت شده است. امروز، ۷ مارس، نیز یک قسط دیگر وجود داشت که شامل دومین بخش است که به نوعی قسمت دوم برنامه رقیق‌سازی است.”

او در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر اختلافات آمریکا و روسیه درباره اوکراین بر مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران گفت: “ما درباره تمام موارد با روسیه توافق نظر نداریم. ما با چین درباره تمام موارد اتفاق نظر نداریم. ما با کشورهای مختلف درباره مسائل مختلف اختلاف نظر داریم. اما روس‌ها به خاطر لطف به آمریکا این کار [موضع مشترک در قبال برنامه هسته‌ای ایران] را انجام نمی‌دهند. آنها نیز نگرانی‌هایی درباره دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دارند.”

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: “بنابراین ما کاملا انتظار داریم که آنها به عنوان طرفی فعال در میز مذاکرات باقی بماند و رویدادهای هفته گذشته نیز بیانگر همین امر است.”
اخبار سیاست خارجی –  تسنیم

سپیده تدین
315 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید