کافه گردش
سیاسی
۲ تیر ۱۳۹۳, ۱۲:۰۸ ق.ظ

سرنوشت خاورمیانه بعد از توافق هسته ای ایران با ۱+۵

سرنوشت خاورمیانه بعد از توافق هسته ای ایران با 1+5

روزنامه نیویورک تایمز طی مقاله ای به قلم استیون ارلانگر می زنویسد، همزمان با بروز بحران عراق و مانور ایران و امریکا برای کمک به بغداد ، تهران و واشنگتن در مورد برنامه هسته ای ایران مشغول مذاکره می باشند.

اکنون این سوال پیش آمده که اگر تهران و واشنگتن بتوانند به یک توافق هسته ای دست یابند، خاورمیانه به چه صورتی درخواهد آمد.

ارلانگر در ادامه می نویسد: “از هم اکنون جان کری پیشنهاد همکاری با ایران برای مقابله با تروریست ها در عراق را داده است. علی رغم سابقه تلخ روابط دوکشور درگذشته زمینه هایی برای همکاری  وجود داشته است.

ویلیام هیگ ، وزیر امور خارجه انگلستان تصمیم به بازگشایی سفارت انگلستان در تهران که از سال ۲۰۱۱ تا کنون بسته بود، گرفته است. به گفته هیگ ، ایران کشور مهمی در منطقه ای است که درگیر اختلافات فرقه ای می باشد و امید است که ایران بتواند نقش مثبت تری در آینده بازی نماید”.

به رغم مذاکرات گسترده هسته ای در وین هنوز اختلاف و عدم اعتماد طرفین به همدیگر به قوت خود باقی است. برای مذاکرات هسته ای بین گروه ۱+۵ و ایران یک دوره شش ماهه تعیین شده که در تاریخ ۲۰ ژوئیه به پایان می رسد. به گفته بسیاری از تحلیلگران احتمال رسیدن به یک توافق هسته ای طی یک ماه آینده نمی رود و طرفین مجبور به تمدید این دوره شش ماهه خواهند شد.

به گفته علی واعظ از گروه بحران بین الملل ، باتوجه به اینکه دو مذاکره کننده مهم در مذاکرات هسته ای یعنی کاترین اشتون و ویلیام برنز در پایان ماه اکتبر از سمت خود کنار خواهند رفت و انتخابات میان دوره ای امریکا به اوج خود خواهد رسید، رسیدن به یک توافق هسته ای بسیار دشوار خواهد شد. به باور وی ماه اوت بهتری زمان برای مذاکره  و چانه زنی است زیرا کنگره در تعطیلی بسر می برد.

به گزارش تدبیر، این تحلیلگر سیاسی در ادامه می نویسد: کشورهای محافظه کار در مذاکرات – فرانسه و امریکا- با حمایت امریکا خواهان توافقی با ضوابط نظارتی شدید و میزان غنی سازی سطح پائین توسط ایران می باشند. اما ایران خواهان توافقی است که به تهران اجازه دهد علاوه بر ادامه کار سانتریفیوژهای کنونی خود سانتریفیوژهای بیشتری را در آینده به کار اندازد.

کشورهای غربی خواهان یک توافق بیست ساله به همراه بازرسی های سرزده می باشند اما ایران خواهان توافقی است که بیشتر از ۵ سال طول نکشد. علاوه بر آن ایران خواهان لغو کامل و فوری تحریمهای اقتصادی است اما غرب با این مسئله مخالف می باشد.

سوال بعدی این است که اگر ایران و گروه ۱+۵ نتوانند به توافقی دست یابند، و امریکا و اسرائیل نیز بر این مسئله که وجود یک ایران مجهز به بمب هسته ای غیر قابل قبول است تاکید کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد و جهان به چه صورتی خواهد بود؟ احتمالا واشنگتن و اسراییل در مورد حمله به ایران بلوف می زنند اما کسی حاضر نیست این بلوف را به مرحله آزمایش بگذارد.

سپیده تدین
339 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید