کافه گردش
سیاسی
۹ تیر ۱۳۹۳, ۱۱:۵۴ ق.ظ

شیخ‌الاسلام: حمایت رژیم صهیونیستی از تجزیه عراق سابقه‌ی دیرینه دارد

502-5

 

یک کارشناس کشورهای عربی گفت: از مدت‌ها پیش رژیم صهیونیستی، طرح تجزیه کشورهای منطقه به بخش‌های کوچک قابل تسلط را در سر داشت.

شیخ‌الاسلام در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خارجی (واکنش)،در رابطه با تغییر نام گروه بعثی – تکفیری داعش به حکومت اسلامی خاطر نشان کرد: ادعاهای داعش به شهرهای مختلف سوریه و عراق ختم نمی‌شود. زیرا آنها ادعای جهانی دارند.

وی ادامه داد: داعش حکومت‌های مردم سالار دینی و حکومت‌های دموکراتیک را باطل می‌داند و قصد دارد نوعی حکومت دیگر را که متناسب با منافع خودشان است، برپا کند و در حال حاضر به صورت موقت فضا برای اقدامات آنها فراهم شده است و تصرف بخش هایی از خاک عراق این تصور را برای آنها ایجاد کرده است که می‌توانند گستره‌ی فعالیت خود را افزایش دهند ولی کاملا روشن است که این شرایط موقتی خواهد بود.

این کارشناس کشورهای عربی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به موضع‌گیری‌های نتانیاهو در رابطه با دست‌یابی کردها به استقلال تاکید کرد: از قبل هم مشخص بود که اسراییلی‌ها پشت سر داعش و بحث تجزیه در منطقه هستند. برای مثال می‌توانم به این موضوع اشاره کنم که یک شرق‌شناس یهودی بیش از ۴۰ سال پیش منطقه را بر اساس ملیت‌ها تقسیم کرده بود.

وی در پایان ادامه داد: تجزیه کشورهای منطقه به بخش‌های کوچکتر تسلط و نفوذ آمریکایی‌ها را راحت‌تر می‌کند. همچنین اگر این بخش‌ها بر اساس ملیت‌ها تشکیل شوند، ایجاد کشوری مستقل برای قوم یهود هم معنا می‌یابد. برای همین هم یهودی‌ها از مدت‌ها پیش از تجزیه‌ی عراق حمایت می‌کردند.

سپیده تدین
519 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید