کافه گردش
سیاسی
۲۶ اسفند ۱۳۹۲, ۱۱:۲۵ ق.ظ

طرح چهار ماده‌ای ایران برای پایان دادن به بحران سوریه

6

طرح چهار ماده‌ای ایران برای پایان دادن به بحران سوریه

.

دیدگاه وزیر خارجه ایران درباره چشم انداز حصول توافق هسته ای و بیان دستور کار دور جدید مذاکرات با گروه ۱+۵ از سوی وی، سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران، تدوین طرحی از سوی ایران به منظور پایان دادن به بحران سوریه و ادعای آمریکا مبنی بر انجام فعالیت های ممنوعه از سوی ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش تابناک ، اظهارنظر وزیر خارجه ایران درباره دور جدید مذاکرات هسته ای، موضوعی است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه شمار زیادی از مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. خبرگزاری فرانسه ضمن پرداختن به این موضوع می نویسد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته بعید است که مذاکرات هفته جاری میان ایران و قدرت های جهانی به توافق جامع هسته ای منجر شود. در عین حال، وی تأکید کرده این دور از مذاکرات، جدی تر از دور قبلی است. این خبرگزاری اشاره می کند که دور جدید مذاکرات که هفته جاری در وین برگزار می شود، روز چهارشنبه و پیش از سال جدید ایرانی پایان می یابد.

«شانگهای دیلی» دیگر روزنامه ای است که سخنان ظریف را بازتاب داده، اما تمرکز خود را بر بخش دیگری از این سخنان قرار داده است. این روزنامه می نویسد در مذاکرات هفته جاری ایران با قدرت های جهانی، ایران صلح آمیز بودن استفاده خود از انرژی هسته ای را بیش از پیش برای طرف مقابل روشن خواهد کرد. در این مطلب به نقل از ظریف آمده: «ما درباره جنبه های صلح آمیز برنامه هسته ای ایران، از جمله غنی سازی اورانیوم و تأسیسات آب سنگین اراک به گفت و گو خواهیم پرداخت». شانگهای دیلی اشاره می کند که ظریف گفته ایران هیچ بخشی از برنامه هسته ای خود را متوقف نخواهد کرد.

اما موضوع سفر نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه به تهران، از جمله دیگر موضوعات مورد توجه مطبوعات بین المللی است. روزنامه «دیلی استار» می نویسد اخضر ابراهیمی روز یکشنبه برای گفت و گو با مقامات ارشد ایرانی درباره بحران سوریه به تهران سفر کرده است. این روزنامه اشاره می کند که ورود ابراهیمی به تهران، با در اختیار گرفتن کنترل شهر استراتژیک «یبرود» از سوی ارتش سوریه همزمان شده است. سفر ابراهیمی به تهران، در راستای اظهارات اخیر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل است که از ایران و همچنین روسیه خواسته بود دولت سوریه را به ازسرگیری مذاکرات صلح ترغیب کنند.

در همین حال، خبرگزاری کویت از تدوین طرحی از سوی ایران برای پایان دادن به بحران سوریه خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران گفته این کشور طرحی چهارماده ای را برای حل بحران سوریه تدوین کرده است. قرار است این طرح پیش از ارائه به طرف های درگیر در سوریه، با اخضر ابراهیمی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد. به گفته امیرعبداللهیان، جزئیات این طرح به صورت علنی اعلام نخواهد شد و پیگیری آن از مسیرهای دیپلماتیک انجام می گیرد. وی همچنین بر عزم ایران برای حل بحران سوریه از روش های سیاسی تأکید کرده است.

در نهایت، ادعای یک مقام آمریکایی درباره خرید «اقلام ممنوعه» از سوی ایران، موضوع دیگری است که مورد توجه برخی از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. به نوشته «رویترز»، یک مقام ارشد آمریکایی گفته طی ماه های اخیر، ایران تلاش پیگیری را برای خرید اقلام ممنوعه جهت برنامه هسته ای و موشکی خود صورت داده است. به گفته وی، ایران هنوز هم به صورت فعالانه در کار ایجاد شرکت های واسطه و انجام دیگر فعالیت ها به منظور پوشاندن روند جاری اقدامات خود درگیر است. با این حال، وی گفته این اقدامات بر خلاف توافق ژنو نبوده و تناقض آن، با قطعنامه های پیشین شورای امنیت است.

اخبار سیاست خارجی – تابناک

سپیده تدین
555 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید