کافه گردش
سیاسی
۲۶ اسفند ۱۳۹۲, ۱۱:۲۳ ق.ظ

عجب! شما هم در فکر مطالبات فرهنگیان هستید؟

4

عجب! شما هم در فکر مطالبات فرهنگیان هستید؟

.

 سازمان معلمان در مورد استیضاح وزیر آموزش و پرورش بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: نمایندگانی که تازه به فکر مطالبات فرهنگیان و خواسته‌های صنفی آن‌ها افتاده اند در ۴ سال اخیر برای معلمان چه کردند؟

در سال‌های پس از تاسیس دارالفنون و از حدود ۱۳۰۰ شمسی که دولت مسئولیت آموزش و پرورش را عهده دار شد و قوانین آموزش رایگان، اجباری و همگانی به تصویب رسید تا امروز، یعنی در صد سال گذشته، کل جامعه ایران دچار دگرگونی‌های عظیمی شده است که متاسفانه، آموزش و پرورش نتوانسته ( نخواسته ) خود را با تغییرات جدید هماهنگ سازد.

ارائه مطالبی بی ارتباط با زندگی واقعی و با آن چه در حوزه ملی و فراملی و نیز اطراف دانش آموزان می‌گذرد، از جمله بزرگ ترین مشکلات کیفی این نهاد تاثیرگذار می‌باشد. در پیگیری چرایی این مشکل و مشکلات دیگر به سیستم‌های تصمیم سازی و تصمیم گیری نظام سیاسی کشور می‌رسیم که ناکارآمد و ناتوان از اتخاذ تصمیمات درست و در سال‌های اخیر، نزاع‌های سیاسی سبب ساز افزایش این روند معیوب شده است…

نمایندگان مجلس به جای نگاه ملی و فرا ملی در جست و جوی خواسته‌های منطقه ای و آن هم از نوع تلاش برای ” ماندن ” هستند. اخیرا حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس در خانه ملت، طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش را تقدیم هیات رئیسه مجلس کرده‌اند. سنگری که نمایندگان مجلس پشت آن قرار گرفته‌اند، مطالبات معلمان است.

“مطالبات ” واژه آشنا و عامه پسندی برای جامعه فرهنگیان است و ظاهرا هر فرد و یا گروهی که سخن از مطالبات معلمان بگوید، می‌تواند در حلقه اعتماد و اطمینان جامعه فرهنگیان قرار بگیرد! به نظر می‌رسد مطالبات فرهنگیان حاصل یک فرآیند طولانی مدت ناشی از سوء مدیریت هاست که مجال پاسخگویی نیافته است و به آینده موکول شده و همچنان می‌شود.

مطالبات معلمان فراوان و کاملا بر حق است و دولت فعلی باید در برابر آن‌ها پاسخگو باشد، آیا این باعث می‌شود که این مساله دست آویز تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی افراد و یا گروه‌های سیاسی خاص جهت اهدافی مشخص قرار بگیرد؟ نمایندگانی که تازه به فکر مطالبات فرهنگیان و خواسته‌های صنفی آن‌ها افتاده اند در ۴ سال اخیر برای معلمان چه کردند؟ چند درصد از نطق‌های آنان در مجلس به مطالبات بر حق معلمان و مسائل آموزش و پرورش اختصاص داشت؟ فراکسیون ۱۰۰ نفره فرهنگیان مجلس در ۸ سال گذشته، چه اقداماتی برای حصول و رفع این مطالبات انجام داده است؟

نمایندگانی که شمشیر استیضاح را برکشیده‌اند، در مورد تغییرات شتاب زده و سطحی وزیر قبلی آموزش و پرورش غیر از سکوت و یا حتی همراهی، چه موضعی را در پیش گرفته بودند؟ این نمایندگان که اکنون داعیه دار حقوق معلمان شده‌اند، درمورد مطالبات معلمان در دولت‌های نهم و دهم چه مواضعی داشتند؟ زمانی که دولت قبلی با اجرای سیاست‌های اقتصادی نادرست موجب زیر خط فقر قرار گرفتن اکثریت قریب به اتفاق معلمان کشور شد؛ آیا این نمایندگان لب به اعتراض گشودند؟ آیا سخنی از مطالبات معلمان به میان آمد؟

شگفتی ما این است که آموزش و پرورش و مسائل آن جایگاه چندانی در نگاه مسئولان و حتی نمایندگان مجلس ندارد، اما استیضاح وزیر آموزش و پرورش با امضای یک سوم نمایندگان مجلس مطرح و پیگیری می‌شود؟! اگر آموزش و پرورش و مسائل آن تا این حد برای نمایندگان محترم مجلس ارزشمند است؛ چرا عضویت در کمیسیون آموزش مجلس، همیشه جزء آخرین اولویت‌های انتخاب این نمایندگان محترم مجلس بوده است؟ چرا در بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش، کمیسیون امنیت مجلس فعال شده است؟!

وزیر کنونی آموزش و پرورش در چند ماه گذشته توانسته است با تغییر مدیران کل، رضایت نسبی فرهنگیان را فراهم نماید. آیا تغییر ترکیب مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها، جایگاه و آینده برخی از نمایندگان محترم مجلس را با چالش‌های احتمالی مواجه ساخته است؟ آموزش و پرورش و معلمان به عنوان یکی از گروه‌های مرجع جامعه تاثیر بسیاری در ترکیب رای و انتخاب نمایندگان مجلس دارد و از این منظر، دغدغه و نگرانی این نمایندگان از حیث آینده سیاسی این عزیزان قابل درک است!

سازمان معلمان ایران به عنوان یک تشکل مستقل و منتقد پیگیر حقوق و مطالبات معلمان است و از دولت تدبیر و امید می‌خواهد تا در راستای وعده‌های داده شده حرکت کرده و آموزش و پرورش را در جایگاه اصلی خود قرار دهد. احتمال آن می‌رود که پیش کشیدن طرح‌هایی همچون سوال‌های مکرر و استیضاح و… ابزاری از سوی برخی نمایندگان مجلس برای گرفتن امتیاز و فشار به وزارت آموزش و پرورش برای پیش بردن اهداف شخصی و حتی جناحی باشد.

سازمان معلمان ایران بر این باور است چنان چه وزیر آموزش و پرورش می‌خواهد اعتماد فرهنگیان و تشکل‌های معلمان را جلب کند نباید وارد این بازی‌ها و بده و بستان‌های سیاسی شود و همچنان باید بر مبنای مدیریت علمی و تخصصی از حقوق و مطالبات معلمان به نحو منطقی و مستمر دفاع نماید.

 

قطعا فرهنگیان کشور در آینده، می‌توانند و باید با استفاده از وزن اجتماعی خود در تشکیل یک “فراکسیون صنفی در مجلس” که پیگیر مستمر و منطقی مطالبات فرهنگیان باشد تاثیرگذاری خود را جامه عمل بپوشانند و این البته خیلی هم دور از انتظار نخواهد بود!

اخبار سیاسی – بهار نیوز

سپیده تدین
547 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید