کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۷ مرداد ۱۳۹۶, ۱۰:۰۹ ق.ظ

پاسخ لاریجانی به تمام حاشیه‌ها در روز تحلیف

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود به تمام حاشیه‌های پیش آمده در مراسم تحلیف پاسخ گفت و تأکید کرد: چند سالی است آفتی گریبان‌گیر کشور شده است و موضوعاتی که مربوط به امنیت و منافع ملی است به سرعت به موضوعات جناحی تبدیل می‌شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: این روز را تبریک می‎گویم و امیدوارم تلاش های آنها در توسعه کشور و ایجاد وفاق در افکار عمومی جهت حل مشکلات کشور، عامل پیشرفت کشور شود.

او ادامه داد: از میهمان عزیز که در مراسم تحلیف حضور به عمل آوردند تشکر می‎کنم. حضور ۵۰۰ نفر از مقامات عالی‎رتبه در مجلس نوعی ارج نهادن به مردم سلااری دینی بود و دلالت از چند امر داشت. یکی حکایت از احترامی است که دولت ها به ایران دارند و علی رغم  تبلیغات مستمر قدرتمندان، درخشندگی ملت ایران منجر به تعلق خاطر آنها را به ملت ما شده است.

لاریجانی با تأکید بر مردمسالاری دینی در کشور،‌ تأکید کرد: حضور مقامات خارجی در مراسم تحلیف همچنین نشان دهنده مردم سالاری دینی در ایران است، علی رغم اینکه بسیاری از کشورها از نعمت مشارکت مردم در سرنوشت خود بی‌بهره‌اند،‌ ایران بعد از انقلاب توانست نظامی مردم سالار را ایجاد کند و این حضور احترام به رای مردم و ارزش جمهوری اسلامی بود.

رئیس مجلس افزود: علی رغم دسیسه های  آمریکا و حرافی های آمریکا و برخی کشور که فریاد می زدند ایران منزوی در جهان است حضور این تعداد چشم گیر مقامات خارجی نشان داد که دولت ها بی اعتنا به  دسیسه ها، علاقمند به ایران هستند و نشان دادند پروژه منزوی سازی ایران چقدر پوچ و بیراه است.

او معتقد است: در ادامه لفاظی های آمریکا برای محدود سازی فعالیت اقتصادی ایران،  این حضور نمایانگر علاقه کشورها به داشتن رابطه تجاری با ایران بود و نشان داد تحریم های آمریکا چقدر بی مقدار است.‌ نکته پنجم اینکه از همه قسمت های آمریکا،‌ اروپا و … در این اجلاس شرکت نمودند که حکایت از آن داشت که حمایت از ملت و دولت ما جنبه منطقه ای ندارد.

لاریجانی در این بخش از صحبت‌هایش با بیان این نکته که «احترام کشورهای مختلف به ایران دستاوردی برای ایران بود که با برخی از حاشیه سازی ها تلاش شد این دستاورد دیده نشود»، تصریح کرد: متاسفانه چند سالی است که آفتی گریبانگیر کشور شده است و موضوعاتی که مربوط به امنیت و منافع ملی است به سرعت به موضوعات جناحی تبدیل شده، موجب خسارت می شود و تلاش می شود اقدامات پر ارزش با حاشیه سازی ضایع شود. این اجلاس هم از این آسیب مصون نبود.

او مثال زد: مثلا نام چند کشور کوچک را برجسته کردند و آن را بزرگنمایی کردند! آیا مقامات عالیه از چین،‌ آذربایجان، هند،‌ ترکیه،‌ برزیل،‌ تونس،‌ عمان،‌ دانمارک، ایتالیا، اسپانیا و بسیاری از دیگر کشورها موضوعی قابل پنهان کردن است؟ چرا ارزش کار و احترام برخی از کشورهای مهم را بی جهت،‌ کم مقدار نشان می‌دهید؟ مقامات عالی رتبه کشورها برای حضور خود در یک کشور، محاسبات زیادی می کنند و علی رغم تمام تلاش های آمریکا و برخی از کشورها حضور آنها نشانه دوستی و شکست آشکار پروژه منزوی سازی ایران بود.

لاریجانی با اشاره به سلفی نمایندگان با موگرینی،‌ گفت: تصویر برداری چند نماینده با یکی از میهمانان هر چند نوعی سهل انگاری بود اما تبدیل آن به یک موضوع اساسی و ندیدن این همه اثرات مهم اجلاس در امنیت ملی کشور، نشان دهنده درست اندیشی و نگاه ملی در آن نهفته نیست. البته حضور ۵۰۰ مهمان خارجی در این مراسم ما را با محدودیت جا مواجه کرده بود که نتوانستیم از همه بزرگان کشور دعوت نماییم و عذر ما را انشاالله می پذیرند. البته جفا است که این محدودیت جا را با مسائل قومی و مذهبی مرتبط نمایند.

حسین رادمرد
471 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید