کافه گردش
سیاسی
۲۸ خرداد ۱۳۹۳, ۸:۲۹ ب.ظ

پاکسازی ارتش عراق از عناصر بعثی

پاکسازی ارتش عراق از عناصر بعثی

پاکسازی ارتش عراق از عناصر بعثی

پس از آن که برخی افسران و نیروهای رده بالای ارتش عراق با سهل انگاری و تبانی درمقابل نیروهای تروریست داعش ایستادگی نکردند و باعث کشتار مردم بی گناه شهرهایی از این کشور شدند نوری مالکی نخست وزیر عراق در اقدامی چند تن از افسران ارشد ارتش را برکنار و به دادگاه معرفی کرد.

با بیانیه ای که او منتشر کرده است تسویه ارتش عراق که هنوز وابستگی هایی به حزب بعث این کشور دارد آغاز شده است.با این اقدام مالکی روند مقابله با داعش افزایش خواهد یافت.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی العراقیه، نوری المالکی نخست وزیر عراق و فرمانده کل قوا، درباره حوادث این کشور بیانیه ای صادر کرد. نوری المالکی در بیانیه خود خطاب به مردم عراق اعلام کرد ارتش در سالهای گذشته به خوبی از آزمون خود برای برقراری امنیت، مقابله با تروریستها و محافظت از استقلال و مرزهای کشور سربلند بیرون آمده است. وی تاکید کرد ارتش هم اکنون نیز در برابر القاعده، داعش و بقایای رژیم گذشته ایستاده است.

المالکی افزود: با این حال در روزهای گذشته در برخی استانها از جمله در صلاح الدین، شاهد اتفاقات ناگواری بودیم و از این اتفاقات بهره می گیریم تا نیروهای مسلح خود را بازسازی کنیم تا جنگ طولانی با تروریسم را تکمیل کنیم.

نخست وزیر عراق گفت: به زودی مردم را از حقایق و مسائلی که باعث این شکستها شده است آگاه خواهیم کرد هر چند به یاری خدا بر تروریستها پیروز خواهیم شد و از مرجعیت عالی مرتبه بهره خواهیم برد.

المالکی در بیانیه خود افزوده است: افسرانی را که به وظیفه قانونی و ملی خود عمل نکرده اند، بازجویی خواهیم کرد.

نخست وزیر عراق اعلام کرد بر همین اساس مهدی الغراوی، عبدالرحمان حنظل و حسن عبدالرزاق از فرماندهان عملیات نینوا را برکنار کرده است. هدایت عبدالکریم فرمانده سپاه سوم پیاده نظام نیز از فرماندهانی است که از کار برکنار و به دادگاه معرفی شده است. المالکی همچنین اعلام کرد برخی دیگر از فرماندهان که به وظیفه خود عمل نکرده اند تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. المالکی در بیانیه خود وزارت دفاع و وزارت کشور را مأمور تشکیل کمیته های ویژه برای بررسی اتفاقات اخیر در برخی استانهای عراق کرده است.

۱۵۰ افسر اطلاعاتی عربستان در استان نینوا بر جنایات داعش نظارت می کنند

منابع امنیتی عراقی فاش کردند دهها افسر اطلاعاتی عربستان سعودی با استقرار در استان نینوا و موصل از گروهک تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و دیگر گروههای تروریستی حمایت و برجنایات آنان نظارت می کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی سوریه،ارتش عراق تعدادی از مناطقی را که داعش به آنها در دیاله ، صلاح الدین ، نینوا و الانبار حمله کرده بود از وجود تروریستها آزاد کرد.

منابع امنیتی عراقی فاش کردند افسران اطلاعاتی عربستان وارد استان نینوا شده اند و بر حملات و جنایات تروریستها در این استان نظارت دارند.

نادیه عبیدی خبرنگار شبکه سوریه در بغداد در گزارشی گفت: نیروهای مسلح عراق و نیروهای موازی آنها یعنی «ارتش کمیته های مردمی» مناطق عظیم در دیاله و قادسیه و محله صقور در صلاح الدین و تلعفر و محله هفدهم ژوئیه در موصل و مناطق قائم ، عبرت ، جزیره و دور الاسکان در الانبار را از وجود تروریستها پاکسازی کردند.

دفتر کل فرمانده نیروهای مسلح عراق اعلام کرد ۳۶۵ تروریست در مناطق مختلف از جمله ابو ایمن و ابو عمر موصلی از فرماندهان گروهک ارتش طریقت نقشبندی و ابو ایوب سومالی از اتباع سومالی به هلاکت رسیدند.

سلاحهای اسرائیلی دردستان تروریستهای داعش
شبکه العراقیه گزارش داد: نیروهای عراق در درگیری با گروه داعش در الاسحاقی میزان زیادی اسلحه و تجهیزات ساخت رژیم صهیونیستی به دست آوردند.

تاکید رهبران شیعه و سنی عراق بر حفظ وحدت ملی
رهبران سیاسی شیعه و سنی عراق روز سه شنبه پس از نشستی در پشت درهای بسته ، در بیانیه ای مشترک وحدت ملی در این کشور را خواستار شدند.

این نشست پس از یک هفته خشونت قومی در عراق و تصرف برخی شهرهای شمالی این کشور به دست جنگجویان سنی برگزار شد.

به گزارش رویترز از بغداد ، این رهبران سنی و شیعه ازجمله نوری مالکی نخست وزیر شیعه عراق و اسامه النجیفی رئیس سنی پارلمان عراق در این نشست حضور داشتند. ابراهیم جعفری نخست وزیر سابق عراق در این نشست دفاع از کشور و محافظت از حق حاکمیت و شان آن را خواستار شد.

وزیر خارجه آلمان:نباید خطر داعش را دست کم گرفت
وزیر امور خارجه آلمان گفت:خطر پیشروی های داعش در عراق را نباید دست کم گرفت.

به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبرفرانک والتر اشتاینمایر گفت:ما نباید خطر ناشی از پیشروی های گروه داعش در عراق را دست کم بگیریم.سرعت پیشروی های آنها ما را غافلگیر کرده است و شاید نبود مقاومت در عراق عامل پیشروی های این گروه در این کشور باشد.

سپیده تدین
457 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید