کافه گردش
سیاسی
۲۶ خرداد ۱۳۹۳, ۴:۱۱ ب.ظ

ظریف: نشست با آمریکا و اشتون با حضور برنز

9303-5t71

 

پنجمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ بر سر توافق جامع از ۲۶ تا ۳۰ خرداد در وین برگزار می شود.

محمد جواد ظریف گفت که بعد از نشست دو جانبه با خانم اشتون، عصر امروز (دوشنبه) نشست سه جانبه‌ای با آمریکا و خانم اشتون خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا از وین،، وزیر امور خارجه کشورمان در راس هیات مذاکره کننده و مشاوران و کارشناسان حقوقی و فنی وارد وین شد.

پنجمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ بر سر توافق جامع از ۲۶ تا ۳۰ خرداد در وین برگزار می شود.

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در هواپیما در مسیر درباره مقاله‌ای که در حال مطالعه آن بود به خبرنگاران گفت : تعدادی از علمای قم درباره فتوای مقام معظم رهبری در مورد ممنوعیت ساخت و استفاده از سلاح هسته ای مطلبی نوشته اند که مبتنی بر فتاوای شیخ طوسی در مورد خلع سلاح در ۱۰۰۰ سال پیش است و مقاله خوبی است که به زودی به زبان انگلیسی مثل یک مقاله break out منتشر خواهد شد تا بیش از پیش طرف مقابل متوجه منظور و اهمیت ایران برای فتوا شود.

وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که قرار است از این مقاله در مذاکرات استفاده کنید یا آن را برای طرف مقابل توضیح دهید اظهار کرد بله چراکه نه.

ظریف در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها برای فتوای رهبری خواستار تضمین عینی شده‌اند؟ تصریح کرد: هر کسی تضمین عینی اش به خودش مربوط است. برای ما فتوا از همه چیز عینی تر است. در عین حال قانونگذاری می تواند مبانی فقهی داشته باشد.

ظریف درباره احتمال آغاز نگارش متن توافق جامع گفت که به شرط چاقو امروز یقینا شروع نمی‌شود.

وی همچنین درباره دیدارش با اشتون که بر خلاف دفعات قبل در یک ناهار کاری انجام می شود اظهار کرد: چون بعد از ناهار قرار است نشست سه جانبه با هیات آمریکایی و با حضور خانم اشتون داشته باشیم دیدار دو جانبه برای ناهار تنظیم شده است.

در نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اشتون، ظریف، اشتون و شرمن شرکت دارند که البته ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا هم در این نشست حضور دارد. برنز فقط در نشست سه جانبه شرکت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره پیش بینی‌اش از بازی امشب ایران و نیجریه گفت که ان شالله می بریم.

ظریف در بدو ورود به وین در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم با وجود واقع بینی طرف مقابل کارپیش رود.

وی گفت: مذاکرات از امروز با ناهار کاری آغاز می شود و بعد از آن دیدار سه جانبه با هیات آمریکایی است . بعد از آن با کشورهای دیگر دیدار دو جانبه داریم البته بعد ازمسابقه فوتبال که امیدواریم ایران ببرد. در عین حال فرصت فردا را برای دیدارهای دو جانبه داریم و ممکن است تصمیم بگیریم که نشست رسمی و جلسه افتتاحیه نداشته باشیم .

ظریف افزود: احساس می کنم هر زمان طرف مقابل با جدیت وارد شود امکان دارد به نتیجه برسیم .

وی اظهار کرد : اگر آمادگی وجود داشته باشد ما آماده‌ایم پیش نویس را تدوین کنیم.

ظریف درباره بازی فوتبال ایران و نیجریه که امشب برگزار می شود گفت امیدواریم همراه با بقیه اعضای هیات و کسانی که برای پوشش مذاکرات آمدند بتوانیم مسابقه را تماشا کنیم.

سپیده تدین
531 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید