کافه گردش
راه های درمان بیماری ها
۱۵ مرداد ۱۳۹۶, ۱۰:۰۹ ق.ظ

روشی سنتی برای رفع جای جوش و اسکار زخم

پرتال اجتماعی واکنش: روش مدرن درمان جای زخم و جوش‌های صورت با میکرو سوزن:

درمان القای کلاژن پدیده‌ای جدید در زمینه جلوگیری از پیری و روش‌های زیبا سازی است. میکرو نیدل و طب سوزنی با تحریک کلاژن سازی بدون هیچ عوارضی در کاهش چین وچروک ها و کاهش عمق خطوط عمیق و به خصوص جای آکنه یا جوش و اسکارهای سوختگی، بخیه و زخم‌های تصادفات، بدون درد و بدون عوارض بسیار مؤثر است.

اسکار یا جای زخم جوش یا آکنه:

مانند هر نوع جای زخم دیگر در اثر آسیب روی پوست است. مشکل اسکار آکنه این است که ابتدا یک جوش بوده است. این بیماری بر روی پوست با تولید چربی طبیعی در غدد سباسه شروع می‌شود. باکتری‌های مسبب جوش، این چربی را متابولیز می‌کنند که پوست را تحریک می‌کند و سپس فولیکول مو مسدود شده و ذرات در آن جمع می‌شوند.
ذرات به لایه عمیق‌تر پوست به نام درم نفوذ می‌کنند و توسط بدن به عنوان ماده خارجی محسوب می‌شوند. بدن با پاسخ التهابی اقدام به رهایی از این ماده خارجی می‌نماید و در این زمان آکنه بر روی پوست پدیدار می‌شود.
بدن برای رهایی از شر ماده خارجی با پاسخ التهاب تلاش می‌کند که منجر به آسیب در پوست می‌شود و سپس هنگامی که بدن کلاژن بیشتر برای ترمیم آسیب پوستی تولید می‌کند، به اسکار (جای زخم) تبدیل می‌شود.با این حال اسکار آکنه شبیه اسکارهای دیگر نیست چرا که در داخل پوست قرار دارد و مانند اسکارهای دیگر در سطح پوست نیست.

  چهار نوع مختلف اسکار یا جای جوش وجود دارد: اسکار یخ شکن، چرخان، واگنی و کلوئید / هیپرتروفیک (رشد اضافی بافت).

۱- اسکارهای چکشی
– اسکارهای عمیق، باریک
– تشکیل چاله در پوست
۲- اسکارهای چرخان
– ظاهری موجی در سطح پوست
– عمق سطحی و پهن
۳- اسکارهای واگنی
– لبه‌های مشخص و زاویه دار
– اغلب در چانه یا شقیقه دیده می‌شود
– در ظاهر شبیه ماشینهای واگنی است
۴- اسکارهای هیپرتروفیک
– در همان جای زخم اولیه آکنه ایجاد می‌شود
۵- اسکارهای کلوئید
– رشد زیاد بافت
– گسترده شدن فراتر از اندازه اولیه آکنه
– در لمس سفت و لاستیک مانند
– اغلب دارای خارش

پیشگیری از اسکار آکنه یا جای جوش

تنها روش پیشگیری از اسکار آکنه این است که به طور کلی از آکنه جلوگیری کنیم. در حالی که سابقه خانوادگی آکنه منجر به احتمال بیشتر جوش می‌شود و این را نمی‌توان تغییر داد اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر رویداد آکنه تأثیر گذارند و می‌تواند برای کاهش آکنه آنها را مدیریت کرد.
محیط نقش مهمی در آکنه زدن ایفا می‌کند. آلودگی‌ها، گرد و خاک و کثیفی در محیط می‌تواند منافذ را مسدود کرده و اگر به درستی تمیز نشوند می‌توانند منجر به آکنه شوند. برای پیشگیری از آکنه در چنین محیطهایی دو بار پاک سازی پوست با تمیز کننده‌های ملایم لازم است.
رژیم غذایی سالک در سلامت عمومی بسیار مهم است. نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامت پوست مهم است چون آب رسانی کافی به پاک کردن سموم از بدن کمک می‌کند؛ بنابراین برای پیشگیری از جوش و بنابرین اسکار جای زخم رژیم غذایی سالم که شامل ۶ تا ۸ لیوان آب در روز باشد بسیار حیاتی است.
وقتی آکنه پیش از این بر روی پوست ایجاد شده است هنوز هم می‌توان گامهایی برای کمک به پیشگیری از اسکار آکنه برداشت. اقدامات زود هنگام یک روش برای کمک به کاهش احتمال جای آکنه یا جوش است. این اقدامات می‌تواند شامل داروهای بدون نسخه مانند کرمهای موضعی و پاک کننده‌ها باشد.
اگر جوش صورت و بدن به طور مدام زیاد شد یا از بین نرفت، بهتر است با طب چینی درمان کرد. لازم است در حالی که جوش درمان می‌شود، نباید  آنها را فشار دهید. فشار دادن و ترکاندن آنها تنها منجر به گسترش عفونت و اغلب باعث زخم باز می‌شود که احتمالاً تبدیل به نوعی جای زخم می‌گردد.

استفاده از طب سوزنی برای درمان اثر زخم جای جوش یا آکنه

اثر زخم به دلیل طبیعت غیر زیبایش می‌تواند از زیبایی فرد بکاهد ولی به غیر از آن اثر زخم همچنین ممکن است در جریان انرژی در مریدین ها اختلال ایجاد کند. انسداد در مسیر انرژی یا همان مریدین باعث بر هم خوردن تعادل جریان نیروی چی که نیروی حیاتی بدن است، شود. در بدن ۱۲ مریدین اصلی به اضافه مریدین های بسیار فرعی دیگری وجود دارد.
این ۱۲ کانال انرژی بدن یا مریدین اصلی با اعضای اصلی مثل کلیه‌ها، قلب و غیره مطابق هستند و عدم تعادل در مریدین ها می‌تواند به این اعضای داخلی بدن آسیب های جدی وارد کند. اثر زخمی به اندازه یک سکه می‌تواند برای شما مشکل ایجاد کند ولی در نقاط مخصوصی از بدن، حتی کوچکترین اثر زخم نیز می‌تواند در جریان انرژی اخلال ایجاد کند.
این روش طب چینی که برای افزایش خون رسانی و تحریک بازسازی پوست در قسمت مورد نظر صورت  انجام می شود، باز هم با تحریک روی مسیرهای انرژی چی انجام می‌شود تمام جای جوش های صورت هم با این روش بر طرف خواهد شد.یکی از ساده‌ترین مواردی که با این روش می‌توان درمان دراز مدتی انجام داد و به راحتی جواب گرفت، بر طرف کردن جوش و حتی نوع شدید است.
در روش میکرو سوزن از روش‌های طب سوزنی هیچ مایعی برای زیبایی پوست تزریق نمی‌گردد و از آن جایی که سوزنها در وسطشان حفره‌ای ندارند بسیار نازکتر از سوزنهای مخصوص تزریق هستند. حسی که به هنگام فرو کردن سوزن طب سوزنی احساس می شود بسیار متفاوت از حسی فرو شدن سوزن تزریق آمپول است، اندازه و ضخامت سوزنهای روش میکرو سوزن یا درماپن متفاوت است. عمق فرو شدن سوزن بسته به این که نقطه مورد نظر در چه عمقی قرار دارد از ۱ میلی متر تا ۳ میلی متر می‌تواند باشد.
اگر آکنه‌ای که ایجاد شده و نیز واکنش سیستم دفاعی بدن زیاد باشد حتی می‌تواند به لایهٔ زیر پوست که درم نام دارد آسیب برساند و در صورت آسیب دیدن این لایه زیرین پوست، جای جوش‌ها نیز روی پوست می‌ماند.
ترکاندن و فشار دادن جوش‌ها منجر به پخش شدن التهاب در لایهٔ زیر پوست می‌شود و باعث می‌شود که عفونت و التهاب این جوش به لایهٔ عمقی‌تر پوست نیز نفوذ کند و احتمال ایجاد جای جوش را با صدمه زدن به درم بیشتر می‌کند.
به طور خلاصه علت ایجاد جای جوش این هست که لایهٔ زیرین پوست آسیب می‌بیند و اصطلاحاً نقشهٔ بازسازی پوست خراب می‌شود وبه همین جهت پوست جدیدی جایگزین خواهد شد چون نقشه‌ای در لایه زیرین پوست ندارد، خود به خود اثری ماندگار از جای جوش باقی می‌ماند.
هدف درمان آکنه نه تنها کاهش ایجاد آن، بلکه جلوگیری از باقی ماندن اثر زخم آکنه نیز هست. در بزرگسالانی که ایجاد آکنه در آنها متوقف شده است، معمولاً اثر زخم آن باقی خواهد ماند. این آثار زخم دائمی، به خصوص اگر عمیق و بر آمده و در قسمت گونه‌ها باشند، می‌توانند تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس فرد داشته باشد.
در حال حاضر دستگاهی با مکانیزم طب سوزنی با سوزن‌های بسیار ریز قابل تنظیم که به طور عمودی میکر سوزن را وارد پوست می کند به نام درماپن یا میکرو سوزن برقی برای درمان آثار زخم و جای جوش یا آکنه در دسترس است. این دستگاه در پوست سوراخ‌ها و خراش‌های بسیار ریزی ایجاد می‌کند. این آسیب در سطح پوست باعث تحریک پوست و تولید کلاژن به صورت طبیعی می‌شود (درمان القای کلاژن). در نتیجه لایه پوستی جدید زیر بافت مرده زخم تشکیل شده و به این شکل پس از پایان بازسازی، پوست به طور طبیعی نرم‌تر و صاف‌تر می‌شود.
هم چنین علاوه بر اینکه پوست سلامت خود را باز می‌یابد، هیچ گونه حساسیت به نور خورشید نیز ایجاد نمی‌شود. مجراهای ایجاد شده در اثر سوزن کاری تا ۱ دقیقه بعد از انجام درمان، کاملاً بسته می‌شوند و پوست به عملکرد طبیعی خود ادامه می‌دهد.
این دستگاه ساده نتایجی مشابه انجام درمان با لیزر ولی بدون داشتن دوره طولانی بازیابی یا هزینه بسیار زیاد آن، دارد. این روش به طور روز افزون در جهان در حال کسب محبوبیت است و به یکی از دستگاه‌های رایج و پر استفاده پزشکان در درمان زخم‌های آکنه و جوان سازی پوست تبدیل شده است.
سوزن‌های دستگاه میکرو نیدل و طب سوزنی با سرعت وارد پوست شده و سیستم دفاعی پوست به منظور ترمیم آسیب وارد عمل شده و سلول فیبروبلاست ها را تحریک به کلاژن سازی از لایه‌های زیرین پوست می‌کنند و در نهایت از آنجایی که زخمی وجود ندارد به پر شدن خطوط منجر می‌شود، همراهی این روش طب سوزنی، سلول سازی را تسریع و کلاژن سازی را تحریک می‌کنند و در موارد چروک‌های عمیق یا درمان آکنه اسکار نیز موثرند.

 مشکلات پوستی که با طب سوزنی و روش میکرو نیدل می‌توان بر طرف کرد:

۱- انواع اسکار یا جای زخم جوش یا آکنه
۲- انواع زخم بخیه و تصادفات
توجه کنید: افرادی که نیاز به این خدمات زیبایی دارند می‌توانند با مشاور مربوطه صحبت کنند. روش‌های زیبایی گفته شده به صورت کاربردی و تجربی و بر حسب آموزش‌های دیده شده در چین در کلینیک طب سوزنی تحت نظر پزشک طب سوزنی انجام می‌شود.

حسین رادمرد
19,314 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۲ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید