کافه گردش
روانشناسی
۳۰ خرداد ۱۳۹۳, ۱:۰۹ ب.ظ

باید اختلافم با خانواده‌اش را از او پنهان کنم؟

3

رابطه زن و شوهری، از آغاز شکل‌گیری مستعد درگیری است. جرقه‌های درگیری از همان روز اول این رابطه زده می‌شود اما گاهی آنقدر خفیف و پنهانی است که متوجه‌شان نمی‌شوید. این جرقه‌ها می‌توانند با گفتن یک جمله یا نشان دادن یک رفتار شعله‌ور شوند اما تصور نکنید که این آتش تنها به‌خاطر همان حرف یا رفتار ایجاد شده است. شما می‌توانید دوستانه در مورد رفتار خانواده همسرتان با او صحبت کنید یا از آنها بدون جبهه گرفتن انتقاد کنید. اگر همسرتان در مقابل انتقادهای شما خشم یا مقابله به مثل را نشان می‌دهد،؛ یا اینکه رفتارها و احساس‌هایی که از قبل در رابطه شما به وجود آمده‌اند، کار رابطه‌تان را به اینجا رسانده‌اند، یا اینکه او طاقت شنیدن هیچ مخالفت و انتقادی را نسبت به خانواده‌اش ندارد و باید با کمک یک متخصص درمان فردی را آغاز کند.

حال‌تان خراب است؟

حق دارم به‌خاطر نگران نکردنش در مورد بیماری‌ام به او چیزی نگویم؟
پیش از ازدواج بیماری جدی سلامت شما را تهدید می‌کرده؟ شک نکنید که این موضوع را باید با همسر آینده‌تان در میان بگذارید. حق اوست که بداند در چه شرایطی به زندگی شما پا می‌گذارد، پس با پنهان کردن واقعیت‌های مهمی چون بیماری یا سابقه اعتیاد، آینده خودتان و او را به مخاطره نیندازید. حتی اگر با سلامت کامل پا به این زندگی گذاشته باشید و چند سال بعد به مشکلی جسمی یا روانی دچار شده باشید، باز هم باید شنیدن واقعیت را حق همسرتان بدانید. نگفتن چنین موضوعاتی انرژی منفی زیادی را به زندگی مشترک‌تان وارد می‌کند.

سردید؟

بی‌میلی‌ام به رابطه زناشویی را می‌توانم مثل یک راز حفظ کنم؟
اگر پیش از ازدواج از ابتلای‌تان به مشکلاتی که ممکن است رابطه زناشویی‌تان را در آینده تحت تاثیر قرار دهند باخبر شده‌اید، می‌توانید این موضوع را تا مدتی از خواستگارتان پنهان کنید اما نمی‌توانید از کنار آن ساده بگذرید. شما باید با کمک متخصصان برای درمان مشکل‌تان قدم بردارید و تا از پس درمان آن برنیامده‌اید، بله را نگویید. در صورتی که میلی به درمان مشکل ندارید یا روانشناسان و پزشکان هم نتوانسته‌اند مشکل شما را کاملا حل کنند، باید ماجرا را با همسر آینده‌تان در میان بگذارید. رابطه زناشویی در آینده زندگی مشترک شما، می‌تواند بر عشق و احساس‌تان هم تاثیر بگذارد، پس ابتلا به چنین مشکلی را بی‌اهمیت تلقی نکنید. البته این ارتباط، یک رابطه توافقی است و شاید شما با شرایط فعلی‌تان، بتوانید با فردی که تمایلات مشابهی دارد ازدواج کنید، به عبارت دیگر مشکل شما ممکن است در زندگی با فردی مشابه، چندان هم آزار دهنده تلقی نشود. پس اگر نمی‌دانید تفاوتی میان شما در این زمینه وجود دارد یا خیر می‌توانید همراه با او به جلسات مشاوره پیش از ازدواج بروید و از یک روانشناس برای روشن شدن موضوع کمک بگیرید. اگر هم بعد از ازدواج دچار مشکلاتی شده‌اید که زندگی زناشویی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، باز هم می‌توانید مراحل درمان را یک تنه طی کنید یا اگر ظرفیت پذیرش این موضوع را در همسرتان می‌بینید، او را هم در روند درمان مشارکت دهید.

سپیده تدین
504 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید