کافه گردش
دانش و فناوری(استفاده نشه)
۱ تیر ۱۳۹۳, ۲:۳۳ ب.ظ

آغاز توزیع کارت آزمون از ساعت ۱۴ امروز/ ۶۸ درصد شانس قبولی برای داوطلبان

2361787_359
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در نشست خبری کنکور سراسری سال ۹۳ با اعلام این خبر افزود: آن دسته از داوطلبانی که علاقه‌مند به رشته‌های دارای شرایط خاص هستند می توانند از امروز تا سه شنبه ۱۰ تیر با مراجعه به سایت سازمان اعلام علاقه‌مندی خود را نسبت به این رشته ها اعلام کنند، داوطلبانی که کارت خود را دریافت کرده‌اند چنانچه مغایرتی در جنس، دین، زبان و معلولیت دیده‌اند، می توانند با مراجعه به باجه رفع نقص آن را برطرف کنند.

وی گفت: درب حوزه‌های امتحانی صبح‌ها ساعت ۷ بسته خواهد شد و فرآیند آزمون ساعت ۷:۳۰ آغاز می شود، بعدازظهرها هم درب حوزه ساعت ۱۴:۳۰ بسته می شود، تعداد نفرات آزمون امسال نسبت به سال گذشته ۵۲ هزار نفر کاهش یافته و اگر بخواهیم به صورت نسبتی بگوییم در گروه آزمایشی ریاضی ۲۱ درصد، تجربی ۵۱ درصد، انسانی ۲۶ درصد، زبان ۱۳ درصد و هنر ۶/۵ درصد است.
خدایی تصریح کرد: ظرفیت آزمون سراسری امسال ۶۷۹ هزار و ۵۲ نفر است که در دوره فرهنگیان و تربیت معلم ۱۳ هزار و ۸۵۸ ظرفیت و پردیس های خودگردان ۲ هزار و ۲۲۴ ظرفیت در دوره روزانه۱۰۵ هزار و ۵۸۸ ظرفیت دوره مجازی هزار ظرفیت و در دوره های نوبت دوم ۲۸ هزار ظرفیت و در دیگر دوره ها مانند نیمه حضوری و غیر انتفاعی ۳ هزار ظرفیت وجود دارد. بنابراین شانس قبولی داوطلبان امسال در این آزمون ۶۸ درصد است که در گروه آزمایشی ریاضی تقریبا این درصد قبولی به ۱۰۸ درصد می رسد، زیرا ما ۲۴۲ هزار ظرفیت داریم در حالی که ۲۲۲ هزار داوطلب  ثبت نام کرده‌اند همچنین در علوم انسانی ۸۱ درصد شانس قبولی وجود دارد، در علوم تجربی ۳۴ درصد شانس قبولی وجود دارد در هنر ۴۵ درصد و در زبان ۳۲ درصد شانس قبولی وجود دارد.

خدایی ادامه داد:کلید سوالات روز یکشنبه ۸ تیرماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت و دفترچه سوالات نیز ۲ ساعت بعد از اتمام  فرایند آزمون بر روی سایت گذاشته می شود.

وی با اشاره به داوطلبانی که کد رهگیری خود را گم کرده اند گفت:این دسته از داوطلبان با مراجعه به باجه رفع نقص و با ارائه کارت شناسایی معتبر می توانند مشکل خود را حل کنند.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد:مسن ترین داوطلب در گروه علوم تجربی به نام ابوتراب صالحی از شهرستان کبوترآهنگ با ۷۹ سال سن و جوان ترین داوطلب مهرداد سعیدی در گروه تجربی با ۱۵ سال سن از شهرستان بوکان می باشد.

تاثیر ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در آزمون
خدایی با  اشاره به دو تغییر مهم در آزمون امسال اشاره کرد و گفت: یک تغییر به بحث گزینش بر می گردد که تاثیر قطعی ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی که سال گذشته ما دو نمره کل می‌ساختیم یکی نمره کنکور و سوابق تحصیلی بود که هر کدام بالاتر بود آن را لحاظ می کردیم اما امسال یک نمره کل بیشتر نخواهیم ساخت  که آن ۷۵ درصد نمره آزمون و ۲۵ درصد سوابق تحصیلی، تغییر دوم درباره قانون جامع ایثارگران و سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۹۳ است که براساس قانون جامع ایثارگران در سال ۹۱ پس از کش و قوس فراوان به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و دو تغییر در بحث استفاده کنندگان از سهمیه ایثارگران در کنکور داشت.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: بر اساس این قانون فرزندان جانبازان ۲۵ تا ۴۹ درصد هم که پیش از این در صورتی که سهمیه شاهد خالی می ماند از آن استفاده می کردند، حال این سهمیه برای کل ایثارگران شامل فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان و ایثارگران غیر از رزمندگان ۲۰ درصد تعیین شده است.
 نتایج اولیه این آزمون نیمه اول مرداد اعلام می شود
وی ادامه داد:انتخاب رشته نیمه دوم مرداد و نتیجه نهایی نیمه شهریور ماه بر روی سایت سازمان قرار می گیرد، رشته های نیمه متمرکز نیمه اول مهر ماه و نتیجه نهایی نیمه متمرکز نیمه اول دی بر روی سایت سازمان قرار داده می شود.
خدایی تصریح کرد: کلید سوالات یکشنبه ۸ تیر بر روی سایت سازمان قرار داده می شود و دفترچه سوالات  ۲ ساعت بعد از  اتمام فرایند آزمون بر روی سایت قرار داده می شود، همچنین داوطلبانی که کد رهگیری خود را گم کرده‌اند با مراجعه به باجه‌های رفع نقص نسبت به برطرف کردن مشکل خود اقدام کنند.
سپیده تدین
550 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید