کافه گردش
متفرقه(از این دسته استفاده نشه)
۴ تیر ۱۳۹۳, ۱:۴۰ ب.ظ

قطار بدون توقف عزل و نصب‌ها در دانشگاهای برتر

2371044_706

رضا فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری همچنان قطار عزل و نصب را در دانشگاه‌های ایران به پیش می‌راند. بررسی‌ها در سال ۹۲ نشان می‌دهد از مجموع ۷۶ دانشگاه، ۳۸ رئیس دانشگاه تغییر کرده، ۳۷ رئیس دانشگاه در انتظار تصمیم وزیر علوم و یک رئیس دانشگاه ابقا شده است. در حال حاضر هم تکلیف رئیس دو دانشگاه برتر کشور هنوز مشخص نشده است.

البته این در حالی است که هم اکنون روسای دانشگاه‌ها مسیرهای پرفراز و نشیبی را می‌گذرانند، چنانچه این عزل و نصب‌ها اعتراض تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان مجلس را در پی داشته و موجب شد بارها نمایندگان مجلس، وزیر علوم را برای پاسخگویی در خصوص تغییرات صورت گرفته به مجلس فرا بخوانند.

در حالی تغییر روسای دانشگاه‌ها با اعزام کمیته‌هایی تحت عنوان هیات‌های ارزیابی وزارت علوم به دانشگاه‌ها آغاز می‌شد که در نوع خود برای اولین بار بود که وزیری بدین صورت روسای دانشگاه‌ها را عزل و نصب می‌کرد، حال، این مسایل نیز موجب نشد تا وزیرعلوم قطار عزل و نصب‌های روسای دانشگاه‌ها را متوقف کند.

بنابراین گزارش،‌ این نحوه عزل و نصب‌ها حاشیه‌هایی را به دنبال داشت به طوریکه در روزهای آخر سال ۹۲، روح الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از آماده شدن پیش نویس استیضاح وزیر علوم تحقیقات و فناوری خبر داد.

براساس این گزارش، از مجموع ۷۶ رئیس دانشگاهی که بررسی شده است ۳۸ رئیس دانشگاه در زمان سرپرستی جعفر توفیقی و رضا فرجی دانا تغییر کرده، تنها یک رئیس آن هم رئیس دانشگاه قم ابقا شده و ۳۷ رئیس دانشگاه دیگر با رئیس و سرپرست دوره قبل مدیریت می‌شوند و در انتظار تصمیم وزیر علوم هستند.

در پایان سال ۹۲ پیش بینی می‌شد رضا روستا آزاد- رئیس دانشگاه صنعتی شریف، عبدالرسول پورعباس – رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، حسین زمانیان – رئیس دانشگاه لرستان، بهمن امانی- رئیس دانشگاه ملایر، رضا رنجبر کریمی – دانشگاه ولیعصر رفسنجان، جهانشیر امینی- رئیس دانشگاه کردستان، مسعود گنجی – رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، بیژن رنجبر- رئیس دانشگاه تربیت مدرس، سعید کشن فلاح – رئیس دانشگاه هنر و علیمحدی – رئیس دانشگاه ایلام ،دانشگاه‌های ولایت، سیرجان، شهیدبهشتی، زابل، الزهرا(س)، بناب، دریانوردی و علوم دریایی چابهار، فسا، سیستان و بلوچستان، نیشابور، تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته کرمان، مازندران، زنجان، علوم و فنون دریایی خرمشهر و شهرکرد، صنعتی کرمانشاه و خلیج فارس علی حقیقی اصل-رئیس دانشگاه دامغان، محمدعلی کی نژاد- رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز، علی خیرالدین – رئیس دانشگاه سمنان، کامیار ثقفی – رئیس دانشگاه شاهد، احمد نوحه گیر – رئیس دانشگاه هرمزگان، فرهنگ مظفر – رئیس دانشگاه هنر اصفهان، علیرضا رهایی -رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا میری – رئیس دانشگاه بیرجند، محمدرضا چغانلو – رئیس دانشگاه صنعتی سهند و زلفی گل رئیس دانشگاه بوعلی تغییر کنند و حال آنکه تغییر ریاست این دانشگاه‌ها به سال ۹۳ موکول شد.

براساس این گزارش؛ چنانچه آماری که از تغییر این روسا در سال ۹۳ به چشم می‌خورد، انتخاب دوباره سرپرست دانشگاه تهران و انتخاب سرپرست دانشگاه تربیت مدرس است دانشگاه‌هایی که از دانشگاه‌های برتر کشور به شمار می‌آیند و هم چنان بدون رئیس هستند، حال از سوالاتی که در میان این عزل و نصب‌های روسای دانشگاهی به ذهن می‌رسد این است که چرا انتخاب رئیس دانشگاه‌های برتر کشور، دیر و به سختی صورت می‌گیرد؟ آیا این نشان بی ثباتی نیست؟

آیا این تغییرها و انتخاب دوباره سرپرست برای این دانشگاه‌های برتر، ضرری به رتبه علمی این دانشگاه‌ها وارد نمی‌شود؟ این سوالات در ذهن دانش پ‍‍‍‍‍ژوهان در حالی مطرح می‌شود که دغدغه آن‌ها تحصیل و افزایش سطح علمی ایران در سطح جهان است! سوالاتی که همچنان بدون جواب منطقی باقی مانده است و عزل ونصب‌ها نیز همچنان ادامه دارد.

سپیده تدین
480 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید